مشهد، کلاهدوز 47، نبش تورج 29، پلاک 119
05137232765
مشهد، کلاهدوز 47، نبش تورج 29
051-37232765

شیرهای قطع و وصل (کشویی)

مزیت اصلی شیرهای قطع و وصل ایجاد حداقل افت فشار است که با توجه به موقعیت نصب آنها کـه ممکـن اسـت بـه صـورت مدفون و یا داخل حوضچه ایستگاه پمپاژ و یا موتورخانه باشند، دارای شرایط خاصی از نظر طراحی هستند. شیرهای قطع و وصل مـورد استفاده در صنعت آب عبارتند از:

 

کشویی شیرهای

این شیر بیشتر در محلهایی به کار میرود که جریان سیال به طور کامل باز و بسته میشود. از خواص این شیر، کم بودن افـت فشار در طول آن است. لذا در سر راه لوله های طویل معمولا از این شیر استفاده مینمایند. در این نوع شیرها معمولا اتصال شیر و لوله به وسیله فلنج و پیچ و مهره بوده و برای جلوگیری از نشتی بین فلنج شـیر و لولـه، واشـرآببندی قرار داده میشود. قسمتی از شیر که در بالای بدنه قرار گرفته و به وسیله فلنج و پیچ و مهره به بدنه اتصال یافته، سـرپوش فلـزی آببندی نامیده میشود و به منظور محکم شدن و جلوگیری از نشتی بین بدنه و سرپوش، واشر گذارده شده است

شیرهای کشویی بزرگ اصولا باید قابلیت بسته شدن در حالت جریان کامل را داشته باشند ولی بعد از بسته شدن بایـد فـشار توسـط سـامانه کنارگـذر در طرفین شیر یکسان گردد (توصیه شده) و سپس اقدام به بازکردن شیر شود.

مشخصات شیر کشویی استاندارد به شرح زیر میباشد:

  • کشو نشیمنگاه شیر خیلی سریع و آسان قابل تعویض است.
  • یاتاقانهای تعبیه شده باعث سهولت امر باز کردن و بستن شیر میشود.
  • با تعویض مرتب آببندها محور میتواند برای عبور سیال با حرارت تا حدود 175 درجه سانتیگراد (با توجه به جنس بدنه و پوشش رنگ) مورد استفاده قرار میگیرد.
  • به وسیله گریسکاری و روغنکاری از دریچه مخصوص، کشو و نشیمنگاه میتوانند در مقابل فشار بدنه مقاوم باشند

 

به وسیله پین محور میتوان از عیوب حاصل از گشتاور ناگهانی بر فلکه دستی جلوگیری نمود.

شیرهای کشویی از نظر مکانیزم عمل به دو نوع شیر کشویی با محور متحرک و با محور ثابت تقسیم میشوند:

الف- شیر کشویی با محور متحرک با چرخاندن فلکه، محور و کشو با هم حرکت کرده و بالا و پایین میروند. محور این نوع شیرها در قسمت مجاور فلکه پیچ شده و قسمت پیچ شده در بوش محور قرار گرفته بهطوریکه پیچهای محور با پیچهای بوش درگیر هم میباشند. فلکه شیر با بـوش محـور یکپارچه ساخته شده بهطوریکه هنگام گردش فلکه، بوش محور نیز میگردد. انتهای محور با کشوی شیر نیز یکپارچه ساخته شده بهطوریکه هنگام گردش فلکه کشوی شیر همراه محور بـه طـرف بـالا یـا پایین حرکت میکند و در نتیجه موقعی که شیر در حالت کاملا باز باشد محور به اندازه طول کشو از فلکه بالاتر و بیرون قرار میگیرد. در این نوع شیرها چون قسمت پیچدار محور در صورت باز بودن شیر از فلکه بیرون میآید، با یک نگاه میتوان متوجه شد که شیر باز و یا بسته است. ضمنا به علت بیرون آمدن ساقه احتیاج به مراقبت و حفاظت در مقابل ضربه خوردن و غیره را دارد. از مزایای این نوع شیر آن است که چون قسمت پیچدار محور با آب درون شیر تماس نداشته لذا از خوردگی در امان خواهد بود.

ب- شیر کشویی با محور ثابت محور این نوع شیرها در قسمت انتهایی پیچ شده و فلکه آن با محور شیر یکپارچه ساخته شده است. ضمنا به علت اینکه قسمت پیچدار محور داخل بدنه شیر قرار دارد ضربه نخواهد دید.

شیرهای کشویی از نظر آببندی به انواع مختلف زیر تقسیم میشوند:

  • شیرهای کشویی با سامانه آببندی فلز به فلز گوه ای شکل
  • شیرهای کشویی زبانه لاستیکی
  • شیرهای کشویی با سامانه آببندی فلز به فلز موازی ( بسیار کم مصرف )
  • شیرهای کشویی چاقویی

از انواع یاد شده ردیف های 1و2 بیشترین مصرف را در شبکه ها و خطوط انتقال آب دارند.

ردیف 3 بیشتر در مواردی که مواد معلق شن و ماسه زیاد بوده و یا سرعت عبور سیال زیاد باشـد، مـورد اسـتفاده قـرار گرفتـه و ردیف 4 عمدتا در سامانه های فاضلاب استفاده میشود.

 

شیرهای کشویی با سامانه آببندی فلز به فلز گوه ای

این شیرها به دلیل شرایط مناسب نصب به صورت مدفون و در اندازههای تا قطر 300 میلیمتر، بیشتر در شبکه ها مورد اسـتفاده قرار میگیرند. نقطه ضعف اصلی این شیرها آسیب پذیری شدید در مقابل اجسام سخت موجود در خط لوله مانند ماسه است.

 

شیرهای کشویی زبانه لاستیکی میراب

این شیرها نسبت به شیرهای با سامانه آببندی فلز به فلز گوه ای شکل مزایای بیشتری دارند چون اولا تاثیر اجسام سخت داخل خط لوله بر روی سامانه آببندی کننده بسیار کمتر است ثانیا حفره ای در کف شیر وجود ندارد تا اجـسامی در آن رسـوب پیـدا کـرده و مشکل زا شود.

 

شیرهای کشویی با سامانه آببندی فلز به فلز موازی

دیسک این شیرها از یک صفحه تخت تشکیل یافته است که سوراخی معادل قطر اسمی شیر در آن وجود دارد . در شـرایط تمـام باز این سوراخ در مقابل سوراخ های ورودی و خروجی بدنه شیر قرار می گیرد و مقطع عبور کامل را به وجود میآورد و در شرایط بسته شدن دیسک شیر حرکت میکند تا قسمت بدون سوراخ شیر مقطع عبور آب را قطع کند ، در این شیرها عمل آببنـدی اصـلی توسـط نشیمنهای واقع در بدنه شیر انجام میشود

 

شیرهای کشویی چاقویی

چنانچه گفته شد این شیرها جزو شیرهای اصلی سامانه های فاضلاب هستند که در آنها دیسک از جنس فولاد ضد زنگ سـاخته میشود و لبه پایینی آن نسبتا تیز میباشد تا بتواند اجسام الیافی شکل را قطع کند.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

Cart
  • No products in the cart.