مشهد، کلاهدوز47
051-37232765
مشهد/کلاهدوز47
051-37232765

بررسی کیفی سیستم گرمایش از کف

بررسی کیفی سیستم گرمایش از کف

امروزه به دلیل به وجود آمدن سیستمهای گرمایشی مدرن و متنوع، لزوم استفاده از سیستمهای هیدونیک تشعشعی ( radiant floor heating) به طور چشم گیری افزایش داشته است.
معمولا از این سیستم گرمایشی در ساختمان هایی دارای پیلوت و سقفهای بلندتری میباشند استفاده میگردد ضمنا در ساختمانهایی که بر روی سطوح بسیار سرد واقع شده اند، بازخورد بهتری دریافت گردیده است.

برتری سیستم گرمایش از کف نسبت به سایر موارد ضمن ایجاد آسایش بیشتر (عدم تولید صدا و یکنواختی حرارت)، هزینه اتصالات پایینتر، عمر طولانی تر لوله ها و سهولت بهره برداری میباشد که با اخذ نظر مثبت کارشناسان در حوزه تاسیسات به یکی از اصلی ترین سیستمهای اجرایی در ساختمان ها با کاربری های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

سیستم گرمایش از کف

در ذیل به موارد اساسی که در قبل، حین و بعد از اجرا باید مورد توجه قرار گیرد اشاره مختصری خواهیم داشت.

نکات قبل از اجرا

 

تراز بودن سطح و عاری از هرگونه آلودگی و نخاله از پیش شرط های اجرای گرمایش از کف می باشد. فاصله بین کم دربها تا سطح زمین به اندازه لوله و عایق و متالایز باشد. محل نصب کلکتور (شروع و انتهای لوپ) از قبل در نقشه های طراحی به دقت تعیین شده باشد تا در حین اجرا تغییر ایجاد نگردد ضمنا نکته مهم راجع به محل نصب کلکتور این است که از نصب بر روی دیوارهای خارجی به جهت جلوگیری از اتلاف انرژی و گرما پرهیز گردد. (درصورت مواجه با شرایطی که امکان نصب بر روی دیوارهای داخلی نباشد، میتوانیم از عایق عای پشم شیشه و پشم سنگ یا الاستومری جهت ایجاد عایق بندی مناسب استفاده گردد)

نکات حین اجرا

اولین نکته راجع به اجرای سیستم های گرمایش از کف، زون بندی مناسب لوپ های گرمایش می باشد که در این زمینه میتوان از نرم افزار loopcad جهت رسم دقیقتر خطوط هم مرکز لوله های گرمایش از کف استفاده کرد. در حین اجرا لازم است که در نقاطی که ما مرزهای حرارتی زیادی داریم (پنجره ها، درب ها، نورگیرها و …) فاصله بین لوله های هم مرکز کوتاه تر و به صورت اینچی اجرا شود.

هرگز در حین اجرا و قرارداد لوله های بر روی زمین از خم دادن به وسیله دست و بدون فنر و یا دستگاه خم کن استفاده نشود زیرا در صورت بروز هرگونه خم خوردگی و از دست رفتن فرم داخلی لوله، لوپ مورد نظر از ابتدا باید جدا گردد و دیگر برای انشعاب مناسب نبوده و باید با لوله جدید سالم جایگزین گردد.

بست های استفاده شده در سیستم گرمایش از کف باید در فواصل مناسب نصب گردد تا از بلند شدن لوپ از سطح متالایز در حین کار و قبل از عملیات بتن ریزی جلوگیری گردد. پس از اتمام لوله کشی، حتما باید بین هر زون عایق حرارتی یا یونولیت مناسب با ارتفاع و عرض متناظر جدا گردد. (نکته: در گوشه های دیوارها و لبه هایی که در ارتباط با دیوارهای خارجی هستند استفاده از یونولیت اجباری می باشد)

نکات بعد از اجرا

جهت حصول اطمینان از اجرای دقیق و همینطور آببندی کامل اتصالات سیستم به طور کل باید در فشار 2.5bar توسط دستگاه مخصوص تست و مانومتر مناسب، تست گردد. پس از انجام تست و دریافت نتیجه مثبت میتوان بر روی لوله ها بتن ریزی با ضخامت استاندارد انجام داد تا از به وجود آمدن مشکلات آتی جلوگیری گردد.

مهمترین نکته پس از اجرا، عدم ورود تیم های دیگر در محیط اجرا شده گرمایش از کف بوده تا از زیرپا رفتن و آسیب به لوپ های اجرا شده جلوگیری شود.

محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *